הדפסת בלונים – איך עושים את זה

הדפסת בלונים – איך עושים את זה

בלונים מודפסים מרשימים, צבעוניים ומוסיפים חן לכל אירוע, בין אם ליום הולדת, אירוע פרטי ועד אירועים עסקיים- כולל הדפסת לוגו חברה, הדפסות על בלונים נעשות באמצעות הדפסת בלונים בדפוס אופסט או הדפסת בלונים בדפוס משי. להלן מעט מידע לגבי השיטות והשוני ביניהן:

הדפסת בלונים בדפוס אופסט

הדפסת בלונים בדפוס אופסט מתבצעת באמצעות מכונת אופסט, מכונה מדויקת המטביעה על גלגל מסתובב בכל סיבוב מחדש את אותה ההטבעה באופן מדויק שהוטבעה בסיבוב הקודם ובאותו מיקום מדויק. סטייה של חלקיקי מילימטרים בכל סיבוב כזה עשויה להביא בסוף התהליך להדפסה מטושטשת.

השלב הראשון בהדפסה בשיטה זו הינו ייצור גלופה עליה מוטבעת הגרפיקה שאנו מעוניינים להדפיס על הבלון. המכונה עצמה מורכבת מקבוצת גלגלים שמסתובבים באמצעות מנוע. הגלגל הראשון הוא גלגל מתכת ששקוע בתוך אגן של צבע מיוחד שמיועד לדפוס בלונים. גלגל המתכת נטבל בצבע מסתובב המורח את הצבע על גבי גלגל אחר העשוי גומי ובאופן זה יוצרים על גלגל הגומי שכבה דקה של צבע, כאשר גלגל הגומי מסתובב ומורח את שכבת הצבע הדקה על גבי הגלופה. בשלב לאחר מכן כל הגלופות המרוחות בצבע מסתובבות על גבי תוף ההדפסה ובשלב זה מנפחים את הבלון ומצמידים אותו לתוף ההדפסה. התוצאה המתקבלת היא בלון מודפס בדיוק באותה גרפיקה שהכנו בשלב ייצור הגלופה.

הדפסת בלונים בדפוס משי

שיטת דפוס בה משתמשים ברשת צפופה כדי ליצור גלופה היא שיטת דפוס משי. היתרון בשיטה זו לעומת שיטת דפוס אופסט היא באיכות ההדפסה על גבי הבלונים. בהדפסת בלונים בשיטת דפוס משי מתקבלת שכבת צבע עבה בהרבה יותר מהשכבה שמתקבלת בהדפסה בדפוס אופסט. בנוסף, תהליך הייצור של הגלופה יותר מורכב ויקר ולכן השימוש בשיטה הוא כשיש צורך בהדפסת בלונים בכמויות גדולות.

תהליך ייצור הגלופה בשיטת דפוס זו מתחיל כאשר לוקחים מסגרת שמתוחה עליה רשת צפופה ואותה מורחים בשכבה דקה של אמולסיה- חומר דמוי ג'ל שרגיש לאור (מסיבה זו כל התהליך מבוצע בחדר חושך) וכשהוא בא במגע עם אור הוא מתקשה. על גבי שקף מדפיסים את הגרפיקה שמעוניינים להעביר אל הבלונים ומניחים אותם על גבי הרשת שנמרחה קודם באמולסיה ואת שניהם מניחים בתוך מקרן. המקרן מקרין אור על הרשת והאמולסיה מתקשה כולה כמעט, למעט השטח המוסתר על ידי החלק המודפס בשקף. בשלב זה מוציאים את הגלופה מהמקרן ושוטפים אותה, כאשר כל החלק שלא התקשה נשטף החוצה ומה שמתקבל זה מה שרצינו להדפיס על הבלונים. על התהליך צריכים לחזור עבור כל צבע הדפסה בנפרד ולהשתמש בגלופה אחת לכל צבע. מכונת משי המדפיסה בלונים נדרשת להיות מאוד מדויקת מכיוון שכל צבע מועבר בנפרד אל הבלונים.

את הבלונים מכניסים למכונה שמנפחת אותם ומעבירה לתחנת ההדפסה הראשונה. הגלופה יורדת על הבלון המנופח ומועכת אותו. הבלון שנמעך נוצר מהבלון העגול משטח ישר שעליו ניתן להדפיס. על גבי הגלופה ישנו מגב שמנגב את הצבע ומעביר אותו על פני כולה והצבע חודר דרך החורים הפתוחים אל הבלון ומדפיס את הדמות שעל הגלופה. בשלב זה הבלון מועבר לתחנת ייבוש ולאחר מכן מוכנס לתחנת הדפסה נוספת לצורך הדפסתו בצבע נוסף. וכך חוזר על עצמו התהליך עד השלב בו הבלון מודפס בכל הצבעים ובסיום התהליך האוויר יוצא מהבלון באמצעות המכונה.